Hruboskalskem

18.06.2017

Seznámení s trasou

Trasa je vedena malebnou krajinou Českého Ráje. Cestou se podíváme na židovské památky, skalní vyhlídky, hrad, zámek či lázně.

Na trasu výletu se můžete podívat na serveru mapy.cz.

Kudy půjdeme?

Naším výchozím místem je autobusové nádraží v Turnově. Z něj půjdeme na skalní vyhlídku - cestou se ještě podíváme na židovské památky města. Ze skalní vyhlídky Hlavatice půjdeme Zlatou cestou Českého Ráje, přes Valdštejn na Hrubou skálu. Od Hrubé skály sejdeme do Lázní Sedmihorky a z nich do naší cílové stanice - železniční zastávky Karlovice - Sedmihorky.

Kde se můžeme na trase občerstvit?

Turnov - Grand restaurant Magic , Rodinný restaurant Mašovka

Mašov - Penzion Pod Hlavaticí

Valdštejn - Hospůdka U Hradu

Hrubá Skála - Restaurace Štěkl , Zámecká restaurace Hrubá Skála

Z autobusového nádraží Turnov se vydáme ulicí Na Lukách. Z ulice zahneme doleva a budeme sledovat žlutou značkou (stále se jedná o ulici Na Lukách). Přejdeme mostek a za ním se dáme doprava do ulice Krajířova. Nacházíme se v centru židovského ghetta. Půjdeme ulicí Krajířova a v ní je náš první cíl.

Synagoga Turnov

Barokní kamenná synagoga nahradila v Turnově starší dřevěnou stavbu z poloviny 17. století, zaniklou při požáru města roku 1707. Svému účelu sloužila do počátku II. světové války, po jejím skončení zde bylo skladiště. Obnovena v letech 2007 - 2008.

Více informací naleznete na stránkách synagogy

.

Dojdeme na konec Krajířovi ulice a na jejím konci se dáme doleva. Nacházíme se na ulici Palackého. Dojdeme na kruhový objezd a půjdeme hned první odbočkou doprava - ulice Sobotecká - a budeme sledovat zelenou značku. Půjdeme po zelené, a pod mostem je náš další cíl.

Židovský hřbitov Turnov

Nejstarší náhrobní kámen pochází z roku 1680, nejmladší pak z roku 1956, kdy zde proběhl poslední pohřeb. Na ploše hřbitova je zachováno asi 550 náhrobků. Nápisy jsou v hebrejštině, od poloviny 19. století také v němčině a od konce 19. století i v češtině. U hřbitovní zdi byl v roce 1800 postaven dům pro hrobníka a márnice. V domě je umístěna expozice věnovaná židovské komunitě v Turnově a okolí. Tato komunita přestala existovat v roce 1940.

V roce 1991 při budování silničního průtahu byl přes hřbitov postaven most. Při stavbě byla část náhrobních kamenů přemístěna a po skončení stavby navrácena na své původní místo. Hřbitov však stavbou utrpěl.

Fotografie najdete na mém rajčeti.

Po prohlídce hřbitova pokračujeme dále po zelené (ulice Sobotecká). Touto cestou se dostaneme až k železniční stanici "Turnov město". Za přejezdem se dáme doleva. Pořád jdeme po zelené značce, avšak přidala se k nám i červená značka. U pravotočivé zatáčky odbočíme doleva a půjdeme po červené značce. Následně nás čeká mírné stoupání - pořád po červené značce. Na rozcestí "Pod Hlavaticí" měníme asfaltovou cestu za lesní pěšinu. A červená značka nás dovede k dalšímu cíli.

Skalní vyhlídka Hlavatice

Na počátku turistické sezóny v roce 1894, mohli první turisté vystoupat po přímém dřevěném schodišti na skálu opatřenou ocelovým zábradlím a dosytosti si užít nádherných výhledů. Samotné otevření vyhlídky bylo samozřejmě jako vždy v té době spojeno s velkou slávou, na kterou se dostavily davy rozhleduchtivých turistů. Již pár let po zprovoznění však nastaly problémy s dřevěným schodištěm, které vystavené nepřízni počasí chátralo a muselo se často a pravidelně opravovat. Proto došlo v roce 1908 k jeho výměně, dřevěná konstrukce přímých schodů, vedoucích z plošiny u skály, byla nahrazena ocelovým točitým schodištěm. To se vlastně zachovalo, ve své původní podobě, díky dobré údržbě a nátěrům až do dnešních dnů. Vyhlídka nabízí krásný výhled na město Turnov.

Fotografie naleznete na mém rajčeti.

Po rozhlédnutí se vrátíme zpět na cestu. Pokračujeme stále po červené značce. Na rozcestí "U Konic" se k nám přidá ještě žlutá značka. Tato cesta nás dovede k našemu dalšímu cíli.

Hrad Valdštejn

Zřícenina gotického skalního hradu ze 13. století, romanticky upravená. V 18. století se stala známým poutním místem. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. K hradu vede most lemovaný barokními sochami.

Více informací najdete na oficiálních stránkách hradu.

A moje fotografie na mém rajčeti.

Z hradu se vrátíme zpět na cestu a dáme se doleva. Půjdeme opět červené a ještě nás bude doprovázet zelená značka (a později i modrá značka). Cestou jsou dvě krásné vyhlídky. U druhé vyhlídky máme krásný pohled na místo, kterým se touláme.

Hruboskalské skalní město

Je to jedna z nejpůvodnějších českých horolezeckých oblastí, k nejznámějším věžím patří Kapelník, Lebka, Maják a Osudová. Mezi českým horolezeckým svazem a Správou Chráněné krajinné oblasti Český ráj je uzavřena dohoda, která zahrnuje podmínky lezení na pískovci. 

Více informací najdete na stránkách věnovaných této lokalitě.

Mé fotografie naleznete zde.

Z vyhlídky se vrátíme zpět na hlavní cestu a pokračujeme dále. A červená značka nás dovede na další zajímavé místo.

Arboretum Bukovina

Arboretum bylo založeno v letech 1860 - 1862. Arboretum je jednou z nejstarších pokusných ploch zaměřených na introdukci - zavádění cizích dřevin na naše území. V současnosti je v majetku společnosti Lesy České republiky, s.p., hrázděný altán slouží v letní sezóně jako informační středisko Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky - Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

V roce 2005 zde byla z odumřelé douglasky tisolisté vytvořena socha Duch arboreta, jejímž autorem je Ivan "Dědek" Šmíd z Nepřívěci.

Moje fotografie naleznete zde.

Pokračujeme dále po červené. Značka nás vyvede na silnici. Buďte opatrní, aut se zde pohybuje dost. Červená nás dovede před další zajímavou a krásnou stavbu.

Zámek Hrubá Skála

Původně hrad ze 14. století V renesanci rozšiřován a přestavován na zámek. Po třicetileté válce měl být na císařský příkaz zbořen. Nakonec byl zasypán jen příkop. Později přestaven v novogotickém stylu. 

Více informací naleznete zde a o zámeckém hotelu se dozvíte více zde.

Moje fotografie naleznete zde.

Z Hrubé Skály se vydáme po zelené značce tzv. Mýší dírou. Chvilku půjdeme lesní cestou, pak půjdeme po asfaltové silnici. A chvilku nám bude dělat "doprovod" modrá značka. Každopádně zelená značka nás dovede na naší poslední zastávku.

Lázně Sedmihorky

Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách založen r. 1841 MuDr. A. Šlechtou u Hruboskalského skalního města. Z lázní se zachovala kolonáda a ubytovny Pramen a Zámeček, které i dnes slouží jako ubytovací zařízení. 

Moje fotografie naleznete zde.

Z areálu lázní se vydáme po modré značce, která nás dovede až na konečné místo. Před železničním přejezdem se dáme doleva a dojdeme až na železniční zastávku Karlovice - Sedmihorky a odtud se můžeme vlakem buď do Turnova nebo Jičína.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky