Na nejvyšší vrchol

29.04.2017

Seznámení s trasou

V tomto výletě se budeme toulat po našich nejvyšších horách a vystoupáme i na nejvyšší vrchol České republiky - horu Sněžku.

Trasa má necelých 24 kilometrů. Cestou nás čeká pouze jeden ostřejší výstup. Cestou budeme odměněni krásnými výhledy. Část trasy vede sousedním Polskem. Na trasu se blíže podíváme na webu mapy.cz.

Kudy půjdeme?

Zcela se vyhneme městskému ruchu. Budeme chodit krásnou přírodou. Cestou budeme mít několik turistických chat na kterých se zastavíme.

Kde se můžeme občerstvit na trase?

Turistické boudy - Špindlerova bouda , Restauracja na Śniezce , Luční bouda , Výrovka , Chalupa Na rozcestí

Strážné - Restaurace Horská , Obecní restaurace

Náš výlet začínáme na Špindlerově boudě. Sem se dostaneme buď pěšky ze Špidlerova Mlýna, a nebo autobusem rovněž ze Špindlerova Mlýna. My jsme zvolili variantu autobusu, abychom ušetřili ještě pár sil. Od boudy se vydáme po červené značce a rovnou si to zamíříme do Polska. Po červené půjdeme až na rozcestí Obří důl - celou dobu jdeme v Polsku. Od rozcestí se vydáme opět po červené a míříme jen vzhůru. Náš první cíl je přímo ten nejvyšší - hora Sněžka.

Sněžka

Hora Sněžka je se svými 1603 metry nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale i celé České republiky. Skalnatým vrcholem hory Sněžky, který má rozlohu asi 30 akrů, prochází česko-polská hranice. Na severní polské straně se svahy Sněžky svažují do údolí řeky Lomničky. Jižní svahy na české straně spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Jméno Sněžka vzniklo z původního pojmenování Sněžná, odvozeného od stavu "sněhem pokrytá". Než se však současné jméno hory v roce 1823 ustálilo, jejím prvním jménem byl Pahrbek Sněžný, Sněžovka a občas se jí říkalo i Sněhovka.

Věškeré informace, které potřebujete o Sněžce vědět, najdete na stránkách o naší nejvyšší hoře

A moje fotografie najdete na mém rajčeti.

Jakmile se projdeme po nejvyšším vrcholu vracíme se stejnou cestou zpět na rozcestí Obří důl. Odtud půjdeme po modré značce přes Úpské rašeliniště, zde se nachází pramen řeky Úpy, k našemu dalšímu cíli - Luční boudě.

Luční bouda

Luční bouda je nejen největší a nejstarší horskou chatou Krkonoš, ale má i nejvýše položenou restauraci ve výšce 1410 m nad mořem. 

Historie této stavby je dlouhá a zajímavá, stejně jako její současnost. Více najdete na stránkách boudy.

Od Luční boudy spatříme náš další cíl. Od boudy se vydáme asfaltovou po červené značce (jedná se zároveň o cyklostezku) do vnitrozemí. Cestou se zastavíme u Památníku obětem hor.

Památník obětem hor

Památník obětem hor (také Kaplička) je kamenná kaple v Modrém sedle mezi Luční a Studniční horou v Krkonoších. Svou nadmořskou výškou 1509 m je nejvýše položenou kaplí v České republice a druhou nejvýše položenou v Krkonoších (po kapli sv. Vavřince na Sněžce). Od roku 1957 kaple slouží jako pietní místo k uctění obětí, které zemřely v Krkonoších. 

Původní kaple byla postavena na přelomu 18. a 19. století na počest Václava Rennera, který v roce 1798 nedaleko Luční boudy zemřel při svážení dřeva z Lahrových bud. 

Od památník pokračujeme dále po červené. Za památníkem se můžeme povšimnout linie lehkého opevnění budované před druhou světovou válkou. My se držíme stále červené a docházíme až k dalšímu cíli - k chatě Výrovka.

Chata Výrovka

Chata Výrovka je jednou z nejvýše položených chat v České republice. Nachází se v překrásné přírodě první zóny Krkonošského národního parku na hřebeni nedaleko Studniční a Luční hory (druhé a třetí nejvyšší v ČR) ve výšce 1368 m.n.m. 

Informace o chatě naleznete zde

Od Výrovky odcházíme opět po červené značce a jdeme k dalšímu rozcestí, kde najdeme další cíl, navzvaný symbolicky Chalupa Na Rozcestí.

Chalupa Na Rozcestí

Chalupa Na Rozcestí je jednou z legendárních krkonošských bud. Nachází se skutečně na rozcestí cest na hlavním hřebenu Krkonoš. Od boudy se dá dojít na Sněžku, do Pece, Špindlu nebo na Strážné (Vrchlabí). 

Informace naleznete na stránkách chalupy.

Od chalupy pokračujeme stále po červené. Cestou míjíme další a další horské boudy. Jmenovitě Dvorskou boudu či chatu Rozhled. Červená značka nás povede až do našeho cíle - na náměstíčko v obci Strážné.